- Start
ĆWICZENIA ANAKONDA-16 W KALISKIM LICEUM
poniedziałek, 20 czerwiec 2016
W dniu 17 czerwca 2016r. uczniowie z pierwszej i drugiej klasy o profilu wojskowym kaliskiego Liceum na zaproszenie komendanta CSWL Drawsko płk Marka Gmurskiego wzięli udział w uroczystości zakończenia ćwiczenia Anakonda-16 na lotnisku Ziemsko, na terenie poligonu drawskiego.
Pod opieką majora Andrzeja Kowalewskiego, księdza Piotra Śmiechury i dyrektora szkoły Macieja Rydzewskiego mieli okazję zapoznania się z ceremoniałem wojskowym, obejrzenia pokazu broni i wyposażenia Wojska Polskiego i Armii USA. Spotkali się też z dowódcą 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina generałem brygady Mariuszem Górniakiem oraz żołnierzami polskimi, amerykańskimi, rumuńskimi, albańskimi, macedońskimi, bułgarskimi, litewskimi i słowackimi, ćwiczącymi na poligonie drawskim. Na zakończenie spotkania posilili się wojskową grochówką.
Czytaj całość...
Tropem kaliskiego lochu
poniedziałek, 20 czerwiec 2016
Średniowieczny Kalisz Pomorski, opasany kamienno-ceglanymi murami, rozciągał się z południa na północ pomiędzy zamkiem (dzisiejszym Pałacem) a gotyckim Kościołem, który wtedy stał za – a nie jak teraz przed – ulicą Krzywoustego. I jeśli obie budowle łączył podziemny, kilkusetmetrowy korytarz, to od Pałacu odchodził w kierunku skrzyżowania ul. Świerczewskiego z ul. Rybacką, a nie obecnej wieży Kościoła. Ostateczne rozstrzygnięcie tej zagadki da dopiero zbadanie domniemanego przebiegu lochu nowoczesnym georadarem. Zanim ta kosztowna operacja nastąpi, należy ufać faktom. Mianowicie, że obecności tunelu nie potwierdzają żadne dokumenty ani analiza miejsc skąd miałby prowadzić.
Czytaj całość...
Laureatka i finaliści Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno - Artystycznego Pamięć nieustająca
poniedziałek, 20 czerwiec 2016
Uczennice z kaliskiego Liceum wzięły udział w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Pamięć nieustająca”. Jury oceniające prace w kategorii: Dzieła artystyczne, albumowe i niekonwencjonalne przyznało Justynie Góreckiej tytuł laureata, a Weronice Błądek, Oktawii Gwiaździńskiej i Natalii Osak - tytuły finalistów. Po odbiór nagród wszyscy pojadą do Warszawy. Opiekunem nagrodzonych uczennic jest pani Joanna Mączkowska (polonista, reżyser teatralny).
Głównym celem konkursu „Pamięć nieustająca” jest budowanie wśród młodzieży świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, a ponadto podkreślenie znaczenia Małych Ojczyzn i lokalnych bohaterów oraz zainteresowanie historią współczesną Polski.
Czytaj całość...
WARSZTATY HISTORYCZNE W RAMACH PROJEKTU OKRUCHY HISTORII OCALONE OD ZAPOMNIENIA
poniedziałek, 20 czerwiec 2016
W dniach 14 – 15 czerwca 2016 r. młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim w ramach projektu „Okruchy historii ocalone od zapomnienia”, realizowanego przez Stowarzyszenie "Jesteśmy razem" wzięła udział w warsztatach historycznych, które odbyły się w kompleksie leśnym w Kaliszu Pomorskim oraz w pracowni historycznej, a zarazem izbie pamięci, która znajduje się w kaliskim Liceum.
W odkrywaniu tajemnic przeszłości pomagał im pasjonat historii, członek Stowarzyszenia „Meander” z Drawska Pomorskiego, specjalista w dziedzinie archeologii militarnej i kolekcjoner Wiesław Piotrowski oraz nauczyciel historii, dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski.
Czytaj całość...
Polsko-Litewskie spotkanie w kaliskim Liceum
poniedziałek, 20 czerwiec 2016
Dnia 16 czerwca 2016r. gościliśmy uczestników międzynarodowej wymiany uczniowskiej z Polski i Litwy zorganizowanej przez panią Annę Arcimowicz w ramach projektu „Poznajemy Polskę, poznajemy Litwę – kontynuacja”.
Mieliśmy okazję zobaczyć występy taneczne oraz prezentacje multimedialne o Litwie przygotowane przez naszych gości. Jako ostatni zaprezentowali się uczniowie naszego kaliskiego Liceum opowiadając wszystkim zebranym o szkole i oprowadzając ich po kilku ważnych w niej miejscach. Pan dyrektor Maciej Rydzewski podsumował spotkanie wręczając album litewskim gościom. W podziękowaniu otrzymał pamiątki z Litwy. Po części oficjalnej mieliśmy okazję zamienić kilka słów z naszymi wschodnimi sąsiadami i poznać się bliżej. Konwersacja w języku angielskim z litewskimi przyjaciółmi sprawiła nam mnóstwo radości. Mamy nadzieję spotkać się razem w przyszłości.

Olivia Kucharska

Czytaj całość...
CERTYFIKATY JĘZYKOWE W KALISKIM LICEUM
niedziela, 12 czerwiec 2016
W dniach od 7 do 9 czerwca 2016r. uczniowie klas dwujęzycznych 1a i 1b oraz uczniowie z grup zaawansowanych z pozostałych klas Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, a także 4 osoby spoza szkoły zdawali certyfikaty Cambridge English z języka angielskiego na poziomie PET (B1), FCE (B2) oraz CAE (C1). Egzaminy PET i FCE odbyły się w kaliskim Liceum, zaś na test CAE czwórka naszych uczniów musiała sie udać do Szczecina.
Czytaj całość...
"Pomagamy, bo kochamy  zbiórka nakrętek
poniedziałek, 20 czerwiec 2016
W drugim półroczu roku szkolnego 2015/2016, przeprowadziliśmy wiele działań, w celu zebrania funduszy na rehabilitację dla uczennicy kaliskiego Liceum – Karoliny Skory.
Jednym z takich działań, było zbieranie nakrętek. Od kwietnia w naszej szkole były rozstawione specjalne kartony, do których uczniowie wrzucali nakrętki. Głównym koordynatorem akcji była Agnieszka Gibka, uczennica klasy IId.
Raz w tygodniu wybrani przedstawiciele klasy IId w obecności nauczyciela, koordynatora – Anny Józiak, przekazywali nakrętki do szkolnego magazynu. Kilkoro uczniów, wyrażających chęć współpracy, w każdy wtorek na długiej przerwie, przesypywało zebrane nakrętki do dużych worków. W dniu 15 czerwca 2016 roku zakończyliśmy akcję. Wszystkie nakrętki zostały przekazane firmie Chemplast.pl. Przy załadunku na samochód transportowy udział wzięli uczniowie klasy IIc. Dzięki ich zaangażowaniu i pomocy, bardzo sprawnie uporaliśmy się z transportem. Zebraliśmy 611 kg, które sprzedaliśmy za kwotę 55O złotych.
Czytaj całość...
Wizyta młodzieży w 11 Mazurskim Pułku Artylerii na poligonie drawskim
piątek, 10 czerwiec 2016
Kolejny raz uczniowie klas mundurowych kaliskiego Liceum odwiedzili Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, tym razem zapoznali się z żołnierzami i sprzętem 11. Mazurskiego Pułku Artylerii z Węgorzewa.
Dnia 9 czerwca 2016r. licealiści Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim zostali zaproszeni przez 11 Mazurski Pułk Artylerii im. gen. Józefa Bema na poligon drawski (obozowisko Jaworze), gdzie trwają największe tegoroczne ćwiczenia wojsk polskich oraz sił sojuszniczych NATO o kryptonimie „Anakonda 2016”.
Czytaj całość...
Seans śmiechu i refleksji w kinie "Tracz" - widowisko plenerowe Klepsydry
piątek, 10 czerwiec 2016
Wystawione 7. czerwca 2016r. na deskach pomostu przy Nowej Przystani przedstawienie plenerowe grupy teatralnej "Klepsydra" rozśmieszało widzów do łez. Licealiści przypomnieli bowiem autentyczne wydarzenia z Kalisza Pomorskiego lat powojennych - wówczas traktowane bardzo serio, a obecnie jednoznacznie odbierane jako tragikomedia. Bo takie właśnie były propagandowe spektakle i masówki (czyli zgromadzenia mas pracujących) w miejscowym kinie "Tracz".
Czytaj całość...
Zaproszenie na turniej
środa, 08 czerwiec 2016
ĆWICZENIA SIŁOWE BEZ SPRZĘTU W RAMACH ZAJĘĆ Z KULTURYSTYKI
środa, 08 czerwiec 2016

Dnia 3 czerwca 2016 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Kaliszu Pomorskim, w ramach współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Wałczu, odbył się wykład na temat ,,Ćwiczenia siłowe bez sprzętu w ramach zajęć z kulturystyki”. Zajęcia poprowadził dr Krzysztof Krupecki - trener klasy mistrzowskiej w wioślarstwie, trener kadry olimpijskiej w latach 1991-1992, 1995-1996 (podopieczni dr K. Krupeckiego w latach 1977-2002 zdobyli łącznie w imprezach mistrzowskich około 200 medali).
Czytaj całość...
ZAWODY W WYCISKANIU SZTANGI
środa, 08 czerwiec 2016
W dniu 1 czerwca 2016r. w Liceum w Kaliszu Pomorskim odbyła się ciekawa impreza sportowa. Już po raz drugi najsilniejsi uczniowie z Kalisza Pomorskiego i okolic wzięli udział w zawodach w wyciskaniu sztangi leżąc.
W poszczególnych kategoriach zwycięzcami okazali się Jakub Wójciak z Gimnazjum w Złocieńcu, Wojciech Chromiński z Liceum w Złocieńcu oraz Paulina Kucharska z Liceum w Kalisz Pomorskim.
Poza zawodami uczestnicy imprezy wzięli udział w spotkaniu i treningu fitness prowadzonym przez absolwentkę kaliskiego Liceum Martynę Gabrych.
Następne zawody już za rok! Do zobaczenia.

Krzysztof Wójciak
<< Start < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnia >>