- Start
Odsłona dwóch tajemnic
środa, 08 październik 2014
Najpierw była długa praca. Wyszukiwanie w archiwach, zaglądanie do przeróżnych zakamarków w dwóch dominujących w Kaliszu Pomorskim gmachach: Kościele oraz Czerwonej Szkole. Potem pisanie ich zapomnianej historii, a na końcu prezentacja rezultatów. Tak doszło do spotkania w auli Liceum, we wtorek, 7 października, gdzie odsłoniliśmy tajemnice tych zabytkowych budowli.
Uczniowie z grupy teatralnej „Klepsydra” przeczytali teksty, ilustrowane na ekranie kopiami starych dokumentów, planami, rysunkami oraz pocztówkami. Były też zdjęcia kadry pedagogicznej sprzed lat stu, projekty niezrealizowanego przed wojną, czterokondygnacyjnego łącznika między Szkołą a salą gimnastyczną oraz schematy techniczne nadmuchu ciepłego powietrza, jakim niegdyś ogrzewano kaliski Kościół.
Czytaj całość...
Wrześniowy maraton filmowy
niedziela, 28 wrzesień 2014
Uczniowie z klasy II a kaliskiego Liceum, stanowiącej obecnie trzon grupy teatralnej „Klepsydra”, uczestniczyli w całonocnym maratonie filmowym. Maratonie zorganizowanym przez siebie od „a” do „z”, ale pod patronatem i opieką pani Joanny Mączkowskiej.
Ta integracyjna, intelektualno-rozrywkowa impreza rozpoczęła się od przygotowania sali, którą podzielono na pięć części: magazynową, kinową, taneczną, kuchenną i pozostałą, czyli do dowolnego wykorzystania. Choćby po to, by poćwiczyć w przerwach pomiędzy filmami figury gimnastyczne.
Czytaj całość...
Z wizytą w czyśćcu
środa, 24 wrzesień 2014
Uczniowie z grupy teatralnej „Klepsydra”, prowadzonej w kaliskim Liceum przez Joannę Mączkowską, odwiedzili Zakład Karny w Wierzchowie. Była to kolejna wizyta „Klepsydry”, która systematycznie, od kilku lat wnosi tam swoimi piosenkami powiew dobra i normalności. Właśnie w uznaniu dla tej artystycznej misji, Dyrekcja ZK potraktowała uczniów jako bardzo specjalnych gości, umożliwiając poznanie „świata za murami”, o którym wiemy tak mało.
Maszerując korytarzami więzienia zwanego Zakładem Karnym, można poczuć się jak w czyśćcu. Bo też powołaniem tej instytucji jest resocjalizacja skazanych, czyli ich przygotowanie do powrotu do normalnego życia po odbyciu zasądzonej kary. Zasądzonej bynajmniej nie za nic, bo ludzi niewinnych wśród osadzonych nie ma. Są więc ludzie winni, którym dano szansę naprawy. Jak w czyśćcu - o całe niebo lepiej, niż w piekle.
Czytaj całość...
Zagadki kaliskiego herbu
poniedziałek, 22 wrzesień 2014
Najstarszy, znany wizerunek herbu Kalisza Pomorskiego pochodzi z pieczęci miejskiej, przystemplowanej na dokumencie z roku 1506. Kolejny herb uwiecznił Mathias Merian na swoim miedziorycie z roku 1652, przedstawiającym panoramę miasta widzianego w połowie XVII wieku ze wzgórza nad dzisiejszą Plażą Miejską. Dzisiejszy wizerunek herbu – znamy wszyscy. Można go zobaczyć przede wszystkim na frontonie gmachu Ratusza.
Czytaj całość...
Zjazd Historyków Polskich w Szczecinie
czwartek, 18 wrzesień 2014
UCZNIOWIE ZSP W KALISZU POMORSKIM NA ZJEŹDZIE HISTORYKÓW POLSKICH W SZCZECINIE
W dniu 17 września 2014 r. uczniowie z klas drugich i trzecich liceum w ZSP w Kaliszu Pomorskim, realizujący historię na poziomie rozszerzonym, wzięli udział w XIX Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich w Szczecinie. Pod opieką nauczycieli - Katarzyny Drab, Krzysztofa Wójciaka i Macieja Rydzewskiego uczestniczyli w dwóch sympozjach naukowych. Pierwsze "Tzw. Ziemie Odzyskane w granicach państwa polskiego. Specyfika przemian", dotyczyło historii współczesnej Polski. Drugie poruszające problematykę historii sportu widzianej z polsko-niemieckiej perspektywy nosiło tytuł "Dzieje sportu polskiego i niemieckiego w XIX i XX wieku - idee, ludzie, polityka i kultura".
Po wysłuchaniu interesujących referatów i dyskusji młodzież udała się do Muzeum Techniki i Komunikacji . Zajezdni Sztuki w Szczecinie. W muzeum uwagę zwiedzających przyciągały zabytkowe pojazdy - motocykle, samochody, tramwaje i autobusy oraz możliwość wykonania doświadczeń z dziedziny fizyki na specjalnie do tego celu przygotowanych urządzeniach.
W godzinach popołudniowych uczestnicy wyjazdu wzbogaceni o nowe informacje i wrażenia wrócili do Kalisza Pomorskiego.
Kalisz Pomorski lat 1946-60
środa, 17 wrzesień 2014
Na portalu wielopokoleniowym kaliskiego LO: www.liceum.kalisz.pl można znaleźć w dziale „Nasze filmy” zakładki do odtworzenia na You Tube czterech filmów, stanowiących zapis rozmowy, jaką z Heleną Kurylczyk-Pulwin przeprowadziła w lutym tego roku Joanna Mączkowska.
Tematem tych rozmów są początki oświaty w Kaliszu Pomorskim, ilustrowane unikalnymi fotografiami z lat tuż powojennych. Niedawno zmarła Helena Kurylczyk-Pulwin całe swoje zawodowe życie poświęciła ukochanemu miastu. Wspomnieniami wraca do pierwszego grona pedagogicznego i pierwszych uczniów. Do powołania kaliskiego Liceum i utworzenia amatorskiego teatru, którego aktorami byli i nauczyciele i rodzice. A wszystko urozmaicone barwnymi opisami oraz historiami, które już zapadły w ludzką niepamięć a warto je przypomnieć.
Ślubowanie uczniów klas pierwszych
czwartek, 11 wrzesień 2014
11 września 2014 r. w Inteligentnym Ogrodzie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Kaliszu Pomorskim.
Na uroczystość, która jak co roku przypada w rocznicę zamachów terrorystycznych w USA z 2001 r. zostało zaproszonych wielu wspaniałych gości, którzy reprezentowali instytucje na co dzień współpracujące ze szkołą. Nie zabrakło władz samorządowych w osobach starosty drawskiego pana Stanisława Cebuli, burmistrza Kalisza Pomorskiego Michała Hypkiego, przedstawicieli wojska, żandarmerii, straży pożarnej oraz straży miejskiej.
Czytaj całość...
Pożegnanie Heleny Kurylczyk-Pulwin (1919-2014)
środa, 27 sierpień 2014
Całe swoje długie, niemal stuletnie życie, Helena Kurylczyk-Pulwin spędziła pomagając innym oraz „w pogoni za błękitem”. Pomagała dzieciom i młodzieży, jako jedna z pierwszych nauczycielek kaliskiej szkoły. Pomagała dorosłym, jako wieloletni, społeczny kurator sądowy. Służyła także swojemu ukochanemu miastu – Kaliszowi Pomorskiemu, pełniąc aktywnie funkcję radnej przez trzy kadencje.
Chociaż umarła 22. sierpnia 2014 roku pod Krakowem, a pod koniec życia mieszkała w Poznaniu i Szczecinie, to corocznie przynajmniej raz gościła w miejscu, w którym – co zawsze podkreślała – zostawiła swoje serce. I dlatego, zgodnie ze swoim życzeniem, spoczęła w grobowcu rodzinnym na cmentarzu w Kaliszu Pomorskim.
Czytaj całość...
Rozpoczęcie roku szkolnego
poniedziałek, 01 wrzesień 2014
1 września 2014 o godzinie 9.00 na szkolnym dziedzińcu uroczyście rozpoczął się nowy rok szkolny 2014/2015. Przybyłych gości, pracowników szkoły, rodziców i uczniów LO w Kaliszu Pomorskim przywitał Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Michał Banaszak oraz jego zastępczyni Klaudia Maziarz.
Po odśpiewaniu hymnu głos zabrała Pani dyrektor Joanna Kulesza, która w ciepłych słowach skierowanych do uczniów zachęcała do angażowania się w życie szkoły i korzystania z jak największej liczby zajęć rozwijających pasje młodych ludzi.
Pogoda pochmurna, jednak to nie przeszkodziło uczniom w radosnych nastrojach udać się do klas na spotkanie ze swoimi wychowawcami, podczas których nastąpiło tradycyjne rozdanie dokumentów, planów i wytycznych na rozpoczęty rok szkolnym.
Stypendium "Wyprawka szkolna"
piątek, 22 sierpień 2014
WNIOSEK o stypendium "Wyprawka szkolna".

WNIOSEK o stypendium "Wyprawka szkolna" po przekroczeniu progu socjalnego.

INFORMACJE o stypendium "Wyprawka szkolna".

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW o stypendium "Wyprawka szkolna".

Wniosek o stypendium - inernat
piątek, 22 sierpień 2014
WNIOSEK o przyznanie stypendium socjalnego dla wychowanków internatu

<< Start < Poprzednia 51 52 53 54 55 56 57 58 59 Następna > Ostatnia >>